Opbrengsten en uitstroom

Kwaliteitszorg

Wij ontwikkelen ons richting goed onderwijs. Daarom stellen we ambitieuze en realistische doelen. Naar aanleiding van de opbrengsten en ervaringen in schooljaar 2023-2024 zijn er maatregelen genomen. De belangrijkste resultaten voor u als ouder/verzorger en de leerlingen kunt u hier lezen.

 

In ons schoolplan hebben wij aangegeven te werken langs vier verschillende ontwikkellijnen. Te weten:

  1. Onderstroom: creëren van een lerende schoolcultuur
  2. Visie: op weg naar inclusiever onderwijs
  3. Aanbod: vormen van een aansluitend en samenhangend TOS curriculum
  4. Bovenstroom: actueel ambitieus en eenduidig

 

Het afgelopen schooljaar hebben wij de volgende onderdelen hieruit gerealiseerd:

  1. Onderstroom: creëren van een lerende schoolcultuur
    1. In het cultuurtraject hebben we ingezet om professionals inzicht te geven hoe een systeem floreert. De volgende principes zijn behandeld: Ordening, binding, balans en geven en nemen. Het team heeft nu een gedeelde taal om met elkaar beter in gesprek te gaan. Tevens is de growth mindset geïntroduceerd. Er is de verwachting uitgesproken dat medewerkers zichzelf blijven ontwikkelen en zoeken naar mogelijkheden om 'samen elke dag een beetje beter' onderwijs te blijven geven.

 

  1. Visie: op weg naar inclusiever onderwijs
    1. Het afgelopen jaar is er voor het praktijkonderwijs een samenwerking opgestart met praktijkschool 'de Bolster'. Leerjaar één en twee volgen hier praktische sector oriëntatie. Dit houdt in dat de leerlingen daar een beeld krijgen van wat het betekend om in een sector te werken, bijvoorbeeld winkel.
    2. Onze verkenning voor het VMBO heeft wat vertraging opgelopen. Door directiewisselingen heeft bij het Montessori Vaklyceum vooral de nadruk gelegen op interne kwaliteitsontwikkeling. Sinds juli 2024 is er een nieuwe rector en zijn er ook nieuwe teamleiders. De directie van de dr. J. de Graafschool en het Montessori Vaklyceum hebben contact over hoe de verkenning van een verdere samenwerking gestalte gaat krijgen.
    3. De samenwerking met de gemeente Groningen is geïntensiveerd. Kentalis en specifiek de dr. J. de Graafschool staat goed op de kaart. Daarbij zijn wij ook in zicht als school dat voor inclusieve inkoppelkansen in een volgende tranche in aanmerking komt voor nieuwbouwplannen.

 

  1. Aanbod: vormen van een aansluitend en samenhangend TOS curriculum
    1. Er is door alle lesgevende professionals hard gewerkt om het eigen curriculum in kaart te brengen en te verbeteren. Zo is er gewerkt aan een samenhangend curriculum waarbij de leerjaren elkaar goed opvolgen. Tevens is gekeken naar de inhoudelijke lijn, en is er een prioritering aangebracht op leerinhouden. Een verdere ontwikkeling vindt volgend schooljaar plaats.
    2. Het PTA is opnieuw bekeken. De uitgangspunten van het dekkend examineren en het reduceren van het aantal toetsmomenten heeft hierbij aandacht gehad. We hebben hier flinke stappen in gezet. Voor volgend schooljaar is het van belang dat we samen met het Montessori vaklyceum hierover in gesprek gaan om tot een goed en werkbaar PTA te komen.

       

  2. Bovenstroom: actueel ambitieus en eenduidig
    1. Bovenstroom (de processen en documenten) zijn in essentie goed geregeld, de koppeling naar leefwereld blijft aandachtpunt. Hiermee bedoelen we dat we ook daadwerkelijk allemaal doen wat we hebben beschreven. We hebben hier stappen in gemaakt, echter moeten we hierin nog verbeteren. Dit heeft een sterke relatie met de schoolcultuur.
    2. Sinds vorig schooljaar werken we met een OPP waarbij wij verwijzen naar een aantal standaard documenten. De inspectie van het onderwijs heeft aangegeven dat deze opzet akkoord is en dat tegelijkertijd ruimte is voor ontwikkeling. Met het team zoeken we naar een verdere aanscherping en willen we er zorg voor dragen dat het niet alleen een administratieve handeling is maar dat het ook echt de kwaliteit van de lessen dagelijks beïnvloed. Dit vraagt om een actiever gebruik van de groeps- en vakwijzers. Samen met het team gaan we in gesprek over hoe we deze situatie daadwerkelijk laten ontstaan.

Onderwijsresultaten

Onderwijsresultaten

We leggen vast welke resultaten we willen halen met onze leerlingen, dit noemen we ambities. De ambities zijn als bijlage te vinden in de algemene schoolgids.

Op onze school werken we volgens de 4D-cyclus. De 4 D’s staan voor: Data, Duiden, Doelen en Doen. Toetsresultaten zijn DATA. Leerlingen kunnen toetsresultaten halen op bijvoorbeeld methodegebonden toetsen en op methode onafhankelijke toetsen (Cito-toetsen). We DUIDEN, oftewel analyseren, twee keer per jaar de rapportcijfers die de leerlingen hebben gehaald.

In het vmbo doen we dit één keer per jaar met de Cito-resultaten tot en met leerjaar 3. De Cito-toets richt zich daar op de volgende onderdelen:

  • Nederlands leesvaardigheid,
  • Nederlands woordenschat,
  • Engels leesvaardigheid,
  • Engels woordenschat en
  • Rekenen/Wiskunde.

In het praktijkonderwijs maken de leerlingen twee keer per jaar twee Cito-toetsen: Arbeid Begrijpend lezen en Arbeid Rekenen-Wiskunde. We duiden de resultaten van de Cito-toetsen in het praktijkonderwijs daarom twee keer per schooljaar.

Op basis van de behaalde resultaten stellen we per groep DOELEN op om ervoor te zorgen dat alle leerlingen in de groep functioneren op hun uitstroomprofiel (arbeid of vervolgonderwijs). Vervolgens gaan we aan de slag met deze doelen in het lesaanbod in de klas: het DOEN. Hiermee is de 4D-cylcus doorlopen.

Steeds als er nieuwe data zijn, zoals nieuwe rapportcijfers of nieuwe Cito-resultaten, doorlopen we de 4D-cyclus opnieuw. Op deze manier verbeteren wij ons onderwijs continu.

Opbrengsten vervolgonderwijs

Het is de ambitie van Kentalis dat 75% van de vmbo-leerlingen aan het einde van de onderbouw, dus aan het eind van het tweede leerjaar, functioneert op of boven het niveau van zijn uitstroomprofiel (vmbo-bb, vmbo-kb of vmbo-tl) voor de vakken Nederlands, Engels en Rekenen/Wiskunde. Wij kunnen uit de Cito-resultaten afleiden of wij deze ambitie halen.

Hieruit kunnen we voor het vmbo opmaken dat we in schooljaar 2024-2025 onze ambitie in het eerste leerjaar behaald hebben op het domein Rekenen-Wiskunde (78%). 

In het tweede leerjaar hebben we onze ambitie behaald op de onderdelen Nederlands Leesvaardigheid (93%), Engels Leesvaardigheid (100%) en Rekenen/Wiskunde 93%). 

In de tweede plaats geven de resultaten op de lesgebonden toetsen en opdrachten ons een goed beeld van het niveau van onze leerlingen. Op basis daarvan kunnen we zeggen dat we onze ambitie voor Nederlands en Wiskunde in alle niveaus en alle leerjaren hebben behaald, behalve voor Nederlands in klas V1b leerroute vmbo-bb (60%) en Nederlands in V3 leerroutes vmbo-bb (67%) en vmbo-kb (33%). 

NB. V3 is een kleine klas en telt 6 leerlingen, waarvan 3 leerroute bb volgen en 3 leerroute kb. Als 1 leerling onder UP scoort, betekent dit dat wij onze ambitie niet halen

Examenleerlingen

Voor de leerlingen in de bovenbouw zijn onze ambities: 

  • 75% van de leerlingen behaalt een voldoende op het schoolexamen voor Nederlands en Wiskunde, passend bij de leerroute. 

We hebben onze ambitie behaald voor zowel Nederlands als Wiskunde. 

  • 75% van de leerlingen behaalt een voldoende voor de Centrale examens van de vakken Nederlands en Wiskunde. 

We zien vooral bij Nederlands dat er verschillen zijn tussen de SE – en het CE-cijfers. De afgelopen jaren hebben wij onze focus gelegd op hoge verwachtingen van leerlingen. Hierdoor zijn leerlingen die bij ons op school kwamen regelmatig doorstroomd naar een hoger niveau. Nederlands blijft voor onze doelgroep een moeilijk vak, wat ook te zien is in de resultaten. We zijn enorm trots dat de cijfers van alle onvoldoenden voor dit van net onder de 5,5 liggen. 

Desondanks gaan we, net als elk jaar, teambreed de resultaten analyseren met de bedoeling om onze leerlingen nóg beter voorbereid het CE te laten ingaan. 

  • 90% van de leerlingen behaalt het diploma passend bij de gevolgde leerroute. 

We hebben deze ambitie bijna behaald. Het slagingspercentage in het vmbo in schooljaar 2024-2025 is 82%.

Maatregelen

We hebben niet al onze ambities behaald. Er is een uitgebreide analyse van de Cito resultaten gedaan met het team, aangestuurd door de intern begeleider. We zullen bij de start van het volgende schooljaar tijdens de eerste organisatorische vergadering van het schooljaar (week 2) met het team vaststellen welke interventies we nemen om ook de niet behaalde ambities het komende schooljaar te verbeteren. 

Voor het verbeteren van de resultaten op woordenschat hebben we dit schooljaar al maatregelen genomen. We zijn dit schooljaar teambreed geschoold in de methode Met Woorden In De Weer met als doel om de woordenschat van onze leerlingen uit te breiden.

Opbrengsten Arbeid

We hebben onze ambities voor Rekenen-Wiskunde in het praktijkonderwijs behaald en we proberen onze resultaten voor Begrijpend lezen te verbeteren. We zijn ermee bezig om het aanbod in ons Praktijkonderwijs nóg beter aan te laten sluiten bij onze doelgroep en de eerste goede resultaten hiervan zijn al zichtbaar. 

Het slagingspercentage in ons Praktijkonderwijs is 100%. Daarmee behalen we onze ambitie.

Maatregelen

Er is een uitgebreide analyse van de Cito resultaten gedaan met het team, aangestuurd door de intern begeleider. We zullen bij de start van het volgende schooljaar tijdens de eerste organisatorische vergadering van het schooljaar (week 2) met het team vaststellen welke interventies we nemen om onze ambities voor de hiervoor genoemde onderdelen te behalen.

Opbrengsten sociaal emotionele ontwikkeling en leren leren

Naast het volgen van de didactische ontwikkeling, is het ook belangrijk om de sociaal-emotionele ontwikkeling en de ontwikkeling van sociale competenties van de leerlingen te volgen. Twee keer per jaar 27 brengt de Dr. J. de Graafschool de sociale competenties van alle leerlingen in kaart. Sinds schooljaar 2021 2022 maken we gebruik van de vragenlijst IKAN (ik en de ander). Mede op basis van de resultaten van de IKAN ondersteunen en begeleiden we de leerlingen zo gericht mogelijk en helpen we hen om talenten te ontwikkelen. Zo worden de leerlingen optimaal voorbereid op een zoveel mogelijk zelfredzaam functioneren in de maatschappij. 

Sinds schooljaar 2024-2025 zijn er nieuwe normen ingevoerd, gebaseerd op uitstroomperspectief en leerjaar. Deze zijn opgesteld op basis van data van meer dan 600 leerlingen uit alle scholen voor voortgezet onderwijs van Kentalis. De Kentalis ambitie is dat leerlingen zelfredzaam zijn, dit kan ook met een hulpmiddel zijn. 

We zijn tevreden als 75% van de leerlingen dit haalt. Bij de alle metingen van de leerlingsversie is deze norm gemiddeld op alle meetpunten behaald in alle leerjaren en routes. Op de docentversie is dit nog niet het geval. Er is een duiding aanwezig op school bij de gedragskundige.

Opbrengsten sociale veiligheid

Elk jaar meten we anoniem hoe veilig onze leerlingen zich voelen op school, dit doen we middels de vragenlijst Monitor Sociale Veiligheid. De respons op de vragenlijst was 93,1% (67 van de 72 leerlingen hebben de vragenlijst afgerond). Het responspercentage is “uitstekend”. Daardoor krijgt de school een goed beeld van haar kwaliteit. De vragenlijst is ingevuld in de periode van december 2024 tot februari 2025. 

De Kentalis ambities zijn als volgt beschreven: 

  • Meer dan 90% van de leerlingen ervaart een hoge mate van welbevinden
  • Meer dan 90% van de leerlingen ervaart een hoge mate van sociale veiligheidsbeleving in de school
  • Meer dan 90% van de leerlingen ervaart geen aantasting van de fysieke en sociale veiligheid 

Op alle onderdelen hebben we in de buurt van de ambitie gescoord (deze behalen we op 1,6% na niet). De meerderheid van de leerlingen in schooljaar 2024-2025 geeft aan zich prettig te voelen op school (88,4%). Wat meegespeeld kan hebben is dat er geen eenduidigheid was over de manier van invullen van de MSV. In sommige klassen is de MSV individueel ingevuld, in andere klassen is de MSV klassikaal ingevuld, waarbij steeds besproken werd wat met een bepaalde vraag bedoeld werd. Hierdoor kan het beeld vertekend zijn. Ook zijn de vragen dit jaar anders gesteld dan eerder. 

Per klas heeft de mentor het eigen klassenrapport ontvangen en deze is besproken met de leerlingen in de klas door de mentor. Een uitgebreidere analyse is beschikbaar op school waarin ook de maatregelen beschreven staan.

Overgang naar een andere school

Dit schooljaar zijn er vierentwintig leerlingen uitgestroomd. Vier leerlingen zijn tussentijds uitgestroomd. Dit zijn leerlingen die voor het einde van het voorgezet speciaal onderwijs naar een andere school gaan. Twintig leerlingen zijn aan het eind van het voortgezet speciaal onderwijs uitgestroomd dit noemen we einduitstroom.

Informatie over einduitstroom

In onderstaande tabel kunt u zien hoeveel leerlingen er aan het eind van de schoolloopbaan zijn uitgestroomd.

Tabel einduitstroom VSO

 2021-2022 2022-2023 2023-2024 
MBO niveau 114%15%  
MBO niveau 2829%629%842%
MBO niveau 327%524%316%
MBO niveau 4725%  211%
VO-havo (na vmbo)14%  15%
VO-vmbo tl  

1

 

5%  
Reguliere arbeidsplaats518%314%421%
Beschut werk  210%15%
Dagbesteding27%314%  
Onbekend 27%    
Totaal28100%21100%19100%
 Aantal einduitstromers 2023-2024%
onder15 %
op1790 %
boven15 %
onbekend00 %

ANALYSE EINDUITSTROOM

Schooljaar 2023-2024

De ambitie, dat minimaal 75% van de leerlingen op onze school aan het eind van de schoolloopbaan uitstroomt op het niveau zoals vermeld staat in het OPP bij aanvang van het schooljaar, is in schooljaar 2023-2024 ruimschoots behaald (90%). De Inspectie van het onderwijs houdt als norm tenminste 75% aan. 

Om onze ambitie ook het komende schooljaar te behalen, borgen we de volgende maatregelen:

  • We organiseren een terugkomdag, waarbij we het de oud-leerlingen gemakkelijk maken om de enquête in te vullen voor het ophalen van de voor de bestendiging benodigde gegevens.
  • We bellen oud-leerlingen en hun ouders na. Dit is een vast onderdeel van de tijdslijn kwaliteitszorg van onze school geworden.

Informatie over tussentijdse uitstroom

In onderstaande tabel kunt u zien hoeveel leerlingen er tussentijds zijn uitgestroomd.

Tabel tussentijdse uitstroom

 2021-2022 2022-2023 2023-2024 
VSO arbeid/praktijkgericht    117%
Pro regulier330%240%117%
Cluster 3 of 4 onderwijs330%120%  
Vmbo regulier220%120%  
MBO niveau 1110%  350%
MBO niveau 2      
Dagbesteding110%  117%
       
Buitenland      
Onbekend (in proces)110%120%  
       
Totaal10100%5100%6100%

Bij de leerlingen die tussentijds zijn uitgestroomd, bleek de dr. J. De graafschool om uiteenlopende redenen niet de best passende plek. Samen met de leerling, zijn ouders/verzorgers en eventuele andere betrokkenen, hebben we een beter passende plek gezocht voor de betreffende leerlingen.

Informatie over vervolgsucces

De Inspectie van onderwijs vraagt jaarlijks van scholen om te rapporteren over de einduitstroom van leerlingen in relatie met een eerder gesteld ontwikkelingsperspectief. Ook vraagt de Inspectie naar de bestendiging van het uitstroomniveau van oud-leerlingen, die meer dan een schooljaar van school zijn. Daarmee wordt nagegaan hoe goed een school het ontwikkelingsniveau van een leerling inschat en waar hun inspanningen toe hebben geleid.
 

Kentalis heeft op het gebied van bestendigingsopbrengsten de volgende ambities voor het VSO:

  1. 75% van de uitgestroomde leerlingen functioneert na 2 jaar naar verwachting in de vervolgsetting (zoals geformuleerd in het ontwikkelingsperspectiefplan (OPP).
  2. 75% van de uitgestroomde leerlingen is, passend bij de mogelijkheden, in staat om te gaan met de gevolgen van de beperking.
Bestendiging einduitstroom VSO  
 Einduitstroom VSO schooljaar 2021-2022Bestendiging in   schooljaar 2022-2023In %
Totaal aantal uitgestroomde leerlingen28100%
Aantal leerlingen dat zich op 1 oktober nog op hetzelfde uitstroombestemmingsniveau bevindt2381%

Aantal leerlingen dat zich op 1 oktober niet meer op hetzelfde uitstroombestemmingsniveau bevindt

*waarvan 1 leerling boven up en 5 leerlingen onder up.

519%
Response rate alle leerlingen (tussentijds en uitstroom)100% 

Over alle leerlingen die zijn uitgestroomd in schooljaar 2021-2022 wordt in schooljaar 2022-2023 aangegeven door de ouders dat zij volgens verwachting of zelfs beter omgaan met de gevolgen van hun beperking. Juist voor leerlingen die uitstromen is het van belang dat ze zicht hebben op hun competenties en beperkingen en daar passend mee om kunnen gaan. 

Het aanbod van Dr. J. de Graafschool sluit kennelijk goed aan op de ondersteuningsbehoefte van de leerlingen. Dit kan ook gezien worden als een onderdeel van persoonvorming en draagt bij aan het succesvol, gelukkig en volwaardig meedoen in de maatschappij. We gaan verder met Spraakwaterval. Dit lijkt goed aan te sluiten bij de specifieke onderwijsbehoeften die onze leerlingen op sociaal-emotioneel en communicatief vlak hebben. 

Samengevat kunnen we zeggen dat we beide Kentalisambities op het gebied van de bestendigheidsopbrengsten hebben behaald.

Tevredenheids- en ervaringenonderzoeken

Leerlingen ervaringenonderzoek

In april 2025 heeft het laatste leerlingentevredenheidsonderzoek plaatsgevonden. De leerlingen geven de school het eindcijfer 6.9. Dat is een verbetering ten opzichte van het vorige onderzoek in 2022 (6,6). 

De vragenlijst is verder anders van opzet en daarmee kunnen we geen goede vergelijking maken. De vragen zijn minder specifiek dan de vorige versie en op meerdere manieren op te vatten. Hierdoor is het lastiger om dit te duiden. Opvallend is dat de gemiddelde scores allemaal rond de norm scoren. Soms iets erboven, soms iets eronder

Ouderervaringen onderzoek

In juli 2024 heeft het meest recente Kentalis onderzoek Ouderervaringen plaatsgevonden. De ouders/verzorgers geven de dr J. de Graafschool het cijfer 8,4 (in de vorige meting van 2020 was dit een 6,9). Opgemerkt moet worden dat de respons van ouders/verzorgers erg laag was, namelijk 13% (10 van de 75 respondenten hebben het onderzoek ingevuld).

Alle onderdelen worden als voldoende beoordeeld. 85% van de vragen wordt ingevuld als zijnde goed of zeer goed. De laagste score (die nog steeds voldoende is) wordt behaald op de informatievoorziening vanuit school. We gaan hierover met ouders van de LMR in gesprek hoe we dit kunnen verbeteren en zullen de verwachtingen ten aanzien van de communicatie op de startouderavond met ouders bespreken.

Medewerker tevredenheidsonderzoek

Elke vier jaar worden er medewerker tevredenheid onderzoeken binnen Kentalis afgenomen. Het meest recente onderzoek dateert van maart 2023. De respons gemiddeld te noemen; 52% van het personeel heeft de vragenlijst ingevuld. Als positieve punten werden benoemd het voldoende steun krijgen bij veranderingen, tijdig geïnformeerd worden over komende veranderingen, uitgedaagd voelen om je te blijven ontwikkelen, kans te krijgen over het leren van elkaar. Dit is een flinke ontwikkeling want eerder werd met name het ondersteunen bij veranderingen en het tijdig informeren als onvoldoende gescoord.

Als verbeterpunten valt op dat Kentalis als organisatie door medewerkers overwegend als minder positief wordt  ervaren. Met name de 'ondersteuning' vanuit de ondersteunende diensten en de waardering vanuit Kentalis als werkgever zijn beneden het gemiddelde. Ook blijft het voor professionals een aandachtspunt om vanuit het leerlingperspectief te blijven denken, belangrijk dus om de slogan 'wat heeft de leerling eraan' scherp te houden.

In de onderwijsaudit uitgevoerd op 14 november 2022 gaven alle teamleden waarmee gesproken is aan dat er duidelijk een nieuwe wind waait: rollen en taken zijn duidelijk en collega’s worden aangesproken als zij niet handelen conform rollen, taken en afspraken. Ook is er duidelijk meer samenwerking, bijvoorbeeld binnen de verbeterteams die wekelijks werken met behulp van de verbeterborden.

Audit of inspectie

Op de Kentalis Dr. J. de Graafschool is de afgelopen jaren sprake geweest van kwaliteitsontwikkeling. De auditoren merken, in november 2021, op dat de school stappen in de goede richting zet. Zij stellen dat de directie een heldere lijn heeft uitgezet en laat zien deze lijn te volgen. Daarnaast geeft zij heldere kaders en spreekt het team daar op aan. Het team geeft aan dat de rollen en taken helder zijn en de directie en de staf hier ook daadwerkelijk op sturen.

Uit het inspectiebezoek dat heeft plaatsgevonden in oktober 2022 is deze stijgende lijn eveneens waarneembaar geweest. De inspectie stelt dat: 'het team van het Kentalis Dr. J. de Graafschool een buitengewone prestatie heeft geleverd.' Ook stelt zij dat: 'Het verbetertraject heeft geleid tot een professionele kwaliteitscultuur in de school waarin medewerkers wekelijks met en van elkaar leren. Er is een structuur opgezet voor kwaliteitszorg en er is focus aangebracht in de onderwijsontwikkeling. De kwaliteit van de lessen is op orde, net als die van het onderwijsaanbod.'

Op 25 september 2023 heeft de inspectie een herstelonderzoek gedaan. Hieruit volgt de conclusie dat de onderwijskwaliteit voldoet aan de gestelde normen. Het zicht op de ontwikkeling van leerlingen is verbeterd evenals de leerlingbegeleiding. Er is een sluitende lijn tussen de ondersteuningsbehoefte van de leerlingen zoals die is beschreven in het OPP en de manier van werken in de klas. Ook is het curriculumbewustzijn gegroeid bij docenten en zijn docenten hierdoor beter in staat om om te gaan met verschillen. De huidige werkwijze wordt verder doorgezet. Er zijn geen herstelopdrachten.

Op 3 maart 2026 is er een audit gepland op de school

Maatregelen

Alle bovenstaande resultaten zijn geanalyseerd. De leeropbrengsten van de school en de opbrengsten van sociale veiligheid zijn eerder al beschreven. Tevens zijn er maatregelen opgesteld indien dit noodzakelijk was.

Nieuwe maatregelen worden op deze pagina weergegeven. Enkele maatregelen van vorig jaar vragen nog om borging, zodat deze structuren goed ingebed kunnen worden in de organisatie.

Borging van recente maatregelen

  • Op weg naar inclusiever onderwijs: we blijven investeren in een intensievere samenwerking met onze reguliere partner. We voeren gesprekken met de schoolleiding van het Montessori Vaklyceum om te onderzoeken hoe we intensiever kunnen gaan samenwerken.
  • Didactisch handelen verder verbeteren: we houden hierbij de 5 interactiestappen voor leren vast.
  • Aanbod: vormen van een aansluitend en samenhangend TOS curriculum
  • Het stagebeleid voor praktijkonderwijs en vmbo wordt uitgevoerd inclusief werken in Simulise. Dit doen we in samenwerking met de symbiosescholen voor praktijkonderwijs (de Bolster) en het vmbo (Montessori vaklyceum).

Nieuwe maatregelen

  1. Afrondende fase: Taalbeleid wordt herzien, waarbij gebruik wordt gemaakt van wetenschappelijke inzichten over welke inzet goed werkt bij leerlingen met een taalontwikkelingsstoornis.
  2. Rekenbeleid: Bareka staat aan de basis van ons rekenbeleid, we realiseren een goede analyse en een doorgaande lijn tussen het basisonderwijs en het VSO. We bieden dit parallel aan bij praktijkonderwijs en bij het vmbo zodat we leerlingen op vaardigheidsniveau goed kunnen bedienen
  3. Gedragsverwachtingen eenduidig aanleren en begrenzen. Hiermee zijn we voorspelbaarder in ons pedagogisch handelen.